سوره بقره، آیه ۲۷۴ :

(اَلَّذینَ یُنْفِقُونَ اَمْوالَهُمْ بِالَّیْلِ وَالنَّهار سِرّاً وَ عَلانِیهً فَلَهُمْ اَجْرُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ لا خَوفٌ عَلَیْهِم وَ لا هَمْ یَحْزَنوُنَ)

“آنها که اموال خود را به هنگام شب و روز، پنهان و آشکار، انفاق مى‌کنند، مزدشان نزد پروردگارشان محفوظ است و ترسى بر آن‌ها نیست و غمگین هم نمى‌شوند.”

اینجا باغ عاطفه است. درختانِ احساس، شکوفه کرده اند. بر گلبرگ های ایمان،شبنم محبّت چکیده است. پرنده های نیکوکاری، فضای باغ را از نغمه های توحیدی خود پر کرده اند و باغبان لبخندزنان فریاد می زند:
مژده! مژده! بهار نزدیک است.
رگهایمان از خون انسانیّت لبریز است. نبضمان هر لحظه با یاد دیگران می زند. هوای حیاط دل هایمان لبریز از مهربانی است. در هر تپش، قلبمان فداکاری را فریاد می زند. از باغچه هامان بوی سیب عاطفه می آید. دریای چشمانمان تا ساحل غربت محرومان موج می زند. ما اهالی سرزمین نیکوکاری هستیم که سروده ایم :

*****

بنی آدم اعضای یکدیگرند
که در آفرینش ز یک گوهرند
تو کز محنت دیگران بی غمی
نشاید که نامت نهند آدمی

*****

ده پاداش نیکوکاری در اسلام

«احسان و نیکوکاری» فضیلت اخلاقی در مکتب اسلام، مورد تأکید فراوان واقع شده است. آیت الله العظمی جوادی آملی در کتاب گرانقدر مفاتیح الحیات در مورد ارزش، اهمیت، آداب و پاداش نیکوکاری، مطالب ارزشمندی را مرقوم داشته اند که برش هایی از آن در ذیل می آید.

۱ – خیر دنیا : امیرموٴمنان(سلام الله علیه) می ‌فرمود: خیری در دنیا نیست، مگر برای دو کس؛ آن که هر روز بر احسان خود می‌افزاید و کسی که گناهانش را با توبه جبران می ‌کند.

۲ – جذب دل ‌ها : امیرمؤمنان (سلام الله علیه) فرمود: هر که احسان و نیکی کند، دل ‌ها به سوی وی گرایش یابند.

۳ – مصونیت از لغزش : امیرمؤمنان (سلام الله علیه) می ‌فرماید: نیکوکاری، آدمی را از سقوطِ خواری ‌زا نگاه می دارد.

۴ – جلوگیری از مرگ بد : رسول خدا(صلوات الله علیه و آله) فرمود: نیکوکاری از مرگ بد پیشگیری می‌‌کند.

۵ – برکت در خانه : امام صادق (سلام الله علیه) به نقل از رسول خدا(صلوات الله علیه و آله) فرمود: برکت به سوی خانه ‌ای که از آن نیکی می‌تراود از فرو رفتن کارد در کوهان شتر (که نرم و نفوذپذیر است) و شتاب سیلاب از فراز کوه به عمق دره شتابان ‌تر است.

۶ – افزایش رزق و آبادی شهرها : رسول خدا(صلوات الله علیه و آله) فرمود: نیکوکاری و حسن همجواری بر نعمت ها می‌افزاید و شهرها را آباد می‌سازد.

۷ – عمر طولانی : امام صادق (سلام الله علیه) فرمود: نیکی و خوش خُلقی شهرها را آباد می‌کنند و بر عمرها می‌افزایند.

۸ – ورود به بهشت : امام صادق (سلام الله علیه) فرمود: خدای سبحان در روز قیامت به فقیران می ‌فرماید: بنگرید و چهره‌ ها را جست وجو کنید، پس هر کس به شما نیکی کرده دستش را گرفته و به بهشتش درآورید؛ همچنین فرمود: برداشتن خاشاکی از چهره برادرت ده حسنه و لبخند زدن به رویش یک حسنه دارد و نخستین کسی که به بهشت درمی‌آید اهل نیکوکاری است.

۹ – دوری از آتش جهنم : حضرت موسی (سلام الله علیه) خطاب به خدا عرض کرد: خدایا پاداش کسی که آزارش را از مردم باز دارد و به آنان نیکی کند چیست؟ خدا فرمود: ای موسی! در روز قیامت آتش به او خطاب می ‌کند: هیچ راهی به سوی تو ندارم.

۱۰ – محبوب خدا شدن : رسول خدا(صلوات الله علیه و آله) فرمود: هر کار نیکی صدقه است و آن که به کار خیری رهنمود می ‌دهد همچون فاعل آن است و خدا کمک به بیچاره را دوست می‌دارد.